Jest to drzewo dorastające do 30 m wysokości. Występuje w zachodniej Azji i Europie.         W Polsce należy do najpopularniejszych brzóz.

Kora jest cienka, biała, łuszcząca się okrężnie, natomiast u starszych okazów jest gruba, czarna i spękana.
 

Pędy pokryte są brodawkami, są szorstkie i nieowłosione. Liście natomiast mają kształt trójkątny lub romboidalny. Ich brzegi są podwójnie piłkowane. Liście są nagie, mają długość 3-7 cm.

 

 

Brzoza brodawkowata nadaje się do sadzenia na glebach skrajnie suchych, piaszczystych i jałowych. Dobrze znosi zanieczyszczenia. Ma płytki system korzeniowy, który powoduje wyjaławianie gleby znajdującej się w jej najbliższej okolicy.

 

 

Odmiany:

Betula pendula ‚Youngii’ – Odmiana o parasolowatej koronie. Jej konary odgięte są ku dołowi, gałęzie zwisają. Drzewo idealne do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach.          

 

 

 

 

Betula pendula ‚Purpurea’ – Odmiana dorastająca do 10 m wysokości. Posiada luźną, wąską  koronę. Na młodych pędach kora jest czerwonawa, z czasem szarzeje. Młode liście są ciemnoczerwone, starsze ciemnopurpurowe.

 

 

 

 

 

 

Betula pendula ‚Dalecarlica’ – Odmiana dorastające do 30 m o smukłym pniu. Gałęzie ma cienkie, zwisające. Jest to odmiana strzępolistna, bardzo dekoracyjna.

 

 

 

Brzoza brodawkowata – Betula pendula
Tagi:                    

Dodaj komentarz