Winogrona należą do roślin lubiących miejsca bardzo jasne, ciepłe i stosunkowo osłonięte. Do uprawy są również bardzo dobre południowe i zachodnie stoki. W przydomowych ogródkach winorośl ta czuje się najlepiej na  zacisznym  ale silnie nasłonecznionym miejscu. Gleby dla winogron powinny być przepuszczalne. Najbardziej preferują gleby żyzne piaszczyste.

Przed posadzenie wyznaczone miejsce warto nawieźć min. 2 -letnim obornikiem. Ważne by obornik ten nie był świeższy, ponieważ przez zbyt dużą zawartość azotu, którego rozkład może spowodować mieszanie się ziemi, która może uszkodzić korzenie w początkowym okresie. Kolejną istotną sprawą jest pH gleby. Winogrona bardzo nie lubią gleb kwaśnych, dlatego też przed posadzeniem należy sprawdzić kwasowość naszej gleby i w przypadku odczynu kwaśnego doprowadzić do odczynu alkalicznego.

Do amatorskiej hodowli najlepiej kupować sadzonki winogron w pojemnikach, umożliwia to sadzenie ich przez cały okres wegetacji.  Sadzonki powinny być dość wysokie (ok.  60 cm) z zdrewniałym pędem.  Taki pojemnik z sadzonką należy moczyć przez około 20 min w wodzie. Następnie wyciągamy roślinę z doniczki uważający by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Sadzonkę umieszczamy we wcześniej przygotowanym otworze w glebie o głębokości ok. 25-30 cm. Posadzoną roślinę przykrywamy warstwą ziemi tak by przykrywała najgrubszą część pędu, a następnie podlewamy.

Na zimę, przed wystąpieniem mrozów należy wykonać kopczyk ze ściółki, przykrywający i chroniący szyjkę korzeniową. Taką ochronę usuwamy w drugiej połowie maja gdy będzie już pewność, że mrozy nie wystąpią.

W ten sam sposób sadzimy rośliny szczepione. Przy każdej sadzonce wbijamy palik służący do prowadzenia rośliny w następnych latach.

Prowadzenie

Winogrona powinny być formowane, gdyż rozrastając się nadmiernie mogą ulegać chorobom grzybowym. W pierwszym roku roślinę przycinamy na 2-3. W drugim roku należy wybrać dwa pędy (najsilniejsze), które pozostawiamy, a pozostałe wyłamujemy. Pozostałe pędy należy przymocować do pergoli i skrócić na wysokość ok. 1,6 m. Pędy boczne powinny być skrócone za drugim liściem. Trzeci rok to skracanie najwyższych pędów wyrosłych z zeszłorocznych na  5 oczek. W kolejnych latach należy formować pędy owocowe.

Do prowadzenia winogron potrzebne są pergole, ich maksymalna wysokość to ok. 2,7m a odległości pomiędzy szczebelkami to ok. 60 cm. Sama konstrukcja musi być dość solidna, gdyż pnącze to wraz z owocami bardzo dużo waży.

Pielęgnacja winogron

Dodaj komentarz